Ukazał się zbiór zadań z Olimpiad Astronomicznych

Ukazał się zbiór zadań z Olimpiad Astronomicznych od 1992 do 2017 roku. Publikacja zawiera też przykładowe rozwiązania. Będzie wielką pomocą dla uczniów przygotowujących się do kolejnych edycji szkolnej olimpiady. Książka ukazała się pod patronatem czasopisma i portalu "Urania - Postępy Astronomii".

W "Uranii" w każdym numerze znajduje sie "Kącik olimpijczyka", w którym publikujemy zadania z Olimpiad Astronomicznych z różnych lat, załączając też przykładowe rozwiązania. Autorami rozwiązań są uczniowie - laureaci poprzednich edycji.

Dawno temu ukazała sie publikacja pt. "25 lat Olimpiad Astronomicznych", ale obecnie jest praktycznie dostępna - trzeba jej szukać w antykwariatach, na Allegro lub w dobrze wyposażonych bibliotekach. Nowsza pozycją jest niewielka książeczka pt. "Zbiór zadań z Olimpiad Astronomicznych XXVI-XXXV", dostępna w internetowym sklepie Uranii.

Najnowsze wydawnictwo z zadaniami z Olimpiady Astronomicznej miało swoją premierę 11 marca b.r. w Chorzowie poczas końcowej uroczystości finałowych zawodów 61. Olimpiady Astronomicznej. Nosi tytuł "Zadania z Olimpiad Astronomicznych XXXVI-LX". Książkę opracowali młodzi ludzie, pod kierunkiem Mateusza Krakowczyka, który jest prezesem Klubu Astronomicznego Almukantarat. I właśnie Almukantarat, wspólnie z Polskim Towarzystwem Astronomicznym (PTA) są wydawcami książki. Dodatkowo druk dofinansowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a patronatu udzieliła Urania.

Warto wspomnieć, że wiele rozwiązań zadań zamieszczonych w książce pochodzi z różnych numerów "Uranii - Postępów Astronomii".

Nowa publikacja jest niezbędna dla każdego kto przygotowuje się do Olimpiady Astronomicznej, a także dla nauczycieli fizyki, opiekunów kółek astronomicznych, uczniów szkół średnich i wszystkich innych osób interesujących się ciekawymi problemami astronomicznymi.

Dane książki:

Tytuł: Zadania z olimpiad astronomicznych XXXVI-LX