Przejdź do treści

Zbliżenie komety C/2013 US10 (Catalina) do Gwiazdy Polarnej

W najbliższą niedzielę, dokładnie miesiąc po tym, jak kometa C/2013 US10 (Catalina) zbliżyła się do Arktura, znów nadarzy się znakomita okazja - być może to już ostatnia - by łatwo odszukać tę urokliwą kometę i lepiej się jej przyjrzeć. Tym razem kometa zbliży się do Gwiazdy Polarnej.

W niedzielę 31 stycznia 2016 r. obydwa ciała, czyli kometę C/2013 US10 (Catalina) oraz Gwiazdę Polarną, będzie dzielić odległość około 8,5 stopnia. To znacznie więcej niż podczas zbliżenia do jasnego Arktura, ale i tak spore ułatwienie w odszukaniu komety na niebie. Gwiazda Polarna jest dość łatwym punktem do zlokalizowania, ponieważ leży w gwiazdozbiorze Małej Niedźwiedzicy i jest bez najmniejszego problemu widoczna gołym okiem.

Miesiąc temu kometa była jeszcze dość dobrze dostrzegalna, nawet gołym okiem! Niestety tym razem niektórzy mogą się trochę rozczarować, ponieważ będzie trzeba się nieco więcej potrudzić, by dojrzeć tę kometę. Najlepiej użyć przynajmniej małej lornetki, ponieważ jasność komety C/2013 US10 (Catalina), zaczyna znacząco spadać. Z racji tego, że kometa znajduje się aktualnie w gwiazdozbiorze Smoka, oraz wysoko nad horyzontem, widoczna jest praktycznie przez całą noc.

Nadarzy się znów znakomita okazja, dla tych którzy komety jeszcze nie widzieli, i dla tych, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z nocnymi obserwacjami. Zachęcamy wszystkich do spojrzenia w najbliższą niedzielę w okolice Gwiazdy Polarnej. Oby tylko pogoda nam dopisała!
 
Autor: Adam Tużnik

Na ilustracji:
Mapka z aktualnym położeniem komety C/2013 US10 (Catalina). Źródło: sok.ptma.pl


Reklama