CBK PAN

POLSA przypomina o polskich badaniach Marsa

Stanisław Adruszewski, UAM
Z okazji lądowania na Marsie sondy InSight, a wraz z nią polskiego penetratora HP3, Polska Agencja Kosmiczna przygotowała opracowanie dotyczące polskiego udziału w badaniach Marsa. Rozpoczęły się one w 1924 r. obserwacjami Czerwonej Planety dokonanymi przez Stanisława Andruszewskiego wraz ze studentami z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Zwycięzcy ogólnopolskich konkursów kosmicznych w Sieradzu w 2018 r.

W dniach 15 czerwca – 15 września 2018 r. odbywały się dwa konkursy kosmiczne - Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Kosmicznej pt. „Rakiety w Polsce i na Świecie” oraz konkurs plastyczny pt. „Rakiety w domu i w zagrodzie”. Towarzyszyły one IX Sieradzkiej Konferencji Kosmicznej. Organizatorami konkursów było Miasto Sieradz oraz Centrum Badań Kosmicznych PAN.

5. rocznica startu satelity BRITE-PL1 Lem

PIerwszy polski satelita naukowy BRITE-PL1 Lem
Dokładnie 5 lat temu, 21 listopada 2013 r. o godzinie 8:10 czasu polskiego z wojskowej bazy Jasny, niedaleko granicy Rosji z Kazachstanem, wystartowała rosyjska rakieta Dniepr, wynosząc w Kosmos pierwszego polskiego satelitę naukowego BRITE-PL1 Lem.

Konkurs na budowę Parku Technologii Kosmicznych w Zielonej Górze

13 listopada br. w Zielonej Górze odbyło się spotkanie robocze członków partnerstwa „Parku Technologii Kosmicznych” w Nowym Kisielinie. Podjęto decyzję, że Zarząd Województwa Lubuskiego ogłosi konkurs, w ramach którego będzie możliwa realizacja Parku Technologii Kosmicznych w Zielonej Górze.

Studencki satelita PW-Sat2 poleci 19 listopada

PW-Sat2 w kosmosie
Satelita PW-Sat2, zbudowany przez Studenckie Koło Astronautyczne Politechniki Warszawskiej, zostanie wyniesiony w kosmos 19 listopada 2018 r. rakietą Falcon 9 firmy SpaceX w ramach misji SSO-A. Start będzie miał miejsce z bazy Vandenberg w Kalifornii (USA). PW-Sat2 ma przetestować innowacyjną technologię systemu deorbitacji czyli żagiel deorbitacyjny o powierzchni 4m2.

Konferencja „Technologie przyszłości. Przemysł kosmiczny” w Pałacu Prezydenckim

Rakieta Bursztyn na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego
22 października 2018 r. w Pałacu Prezydenckim odbyła się organizowana przez Kancelarię Prezydenta RR konferencja pt. „Technologie przyszłości. Przemysł kosmiczny”. Wzięli w niej udział m.in. uczniowie i studenci, przedstawiciele nauki oraz biznesu reprezentujący polski sektor kosmiczny. Konferencji towarzyszyła wystawa eksponatów prezentującą polską myśl techniczną i technologiczną związaną z przemysłem kosmicznym.

Misja BepiColombo do Merkurego z polskim udziałem

Nocą z 19 na 20 października br. w kosmos wystrzelona zostanie para sond planetarnych w ramach misji BepiColombo. Na pokładzie jednej z nich znajduje się instrument opracowany z udziałem inżynierów Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk. Celem misji są badania Merkurego.

Strony

Subscribe to RSS - CBK PAN