Księżyc

Księżyc to naturalny satelita Ziemi. Zbiór informacji na temat badań Księżyca, ilustrowanych zdjęciami.

Wystartowała chińska misja Chang'e 4 do niewidocznej strony Księżyca

W piątek rozpoczęła się najambitniejsza chińska misja eksploracyjna w historii. Rakieta Długi Marsz 3B wysłała w kierunku Księżyca sondę Chang’e 4, która jako pierwsza wyląduje na niewidocznej stronie Księżyca.

Chiny umieszczą sztuczne księżyce nad miastami

Chiński przemysł kosmiczny przygotowuje się do uruchomienia pierwszego na świecie sztucznego księżyca. Ma on pomóc w oświetlaniu miast nocą.

SpaceX ogłasza turystę na lot wokół Księżyca

SpaceX ogłosił śmiałka, który zapłacił za lot wokół Księżyca, nowym budowanym przez firmę systemem rakietowym BFR (Big Falcon Rocket). Na specjalnej konferencji Elon Musk, założyciel firmy przedstawił też zmiany architektoniczne w projekcie całego systemu.

Astronarium nr 67 o Księżycu

Dzisiaj premiera nowego odcinka z cyklu "Astronarium". Tematem będzie naturalny satelita Ziemi - Księżyc. Emisja w TVP 3 o godz. 17:00 i 20:30, a potem na YouTube.

Dziś wieczorem najdłuższe zaćmienie Księżyca w XXI wieku

Już dziś wieczorem, po godzinie 21, zacznie się całkowite zaćmienie Księżyca. Zjawisko będzie dobrze widoczne w Polsce! Będzie mu dodatkowo towarzyszył Mars w opozycji!

Polskie instrumenty pracują na orbicie Księżyca

 w czasie testów naziemnych poprzedzających wystrzelenie próbnika w kosmos
Wykonane w czerwcu br. testy wykazały, że polskie instrumenty naukowe na pokładzie chińskiej sondy księżycowej Longjiang-2 działają bez zarzutu. Za opracowanie aparatury odpowiedzialne było Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Chiny wysłały sondę za niewidoczną stronę Księżyca

Wczoraj w nocy z kosmodromu Xichang wystartowała rakieta Długi Marsz 4C z satelitą komunikacyjnym Queqiao. Statek znajdzie się w punkcie L2 układu Ziemia-Księżyc i będzie pośredniczył w przekazywaniu informacji między Ziemią i lądownikiem księżycowym Chang’e 4, który ma wylądować po niewidocznej stronie Księżyca jeszcze w tym roku.

Strony

Subscribe to RSS - Księżyc