Mars

Mars jest czwartą planetą w Układzie Słonecznym, licząc według odległości od Słońca. Inna często używana nazwa to Czerwona Planeta. Mars jest celem bardzo wielu misji kosmicznych prowadzonych przez NASA, ESA i inne agencje kosmiczne. Poniżej prezentujemy zestawienie najnowszych informacji o badaniach Marsa, zarówno za pomocą sond kosmicznych, jak i obserwacji teleskopami naziemnymi, a także informacje o ciekawych zjawiskach na niebie dotyczących tej planety.

Zobacz też: wschody i zachody Marsa

Autoportret lądownika InSight i nagrane dźwięki Marsa

Amerykański lądownik InSight jest już od ponad dwóch tygodni na powierzchni Marsa. Sonda przygotowuje się do prowadzenia badań i wykonała już pierwszy autoportret.

Czy marsjańskie burze wytwarzają nadchlorany?

Wyładowania elektrostatyczne w symulowanym środowisku marsjańskim zdają się produkować nadchlorany - potencjalne źródło energii dla życia mikroorganizmów - i to w ilościach znacznie większych niż te, jakie daje samo światło słoneczne. Tak wynika z najnowszych symulacji i badań.

POLSA przypomina o polskich badaniach Marsa

Stanisław Adruszewski, UAM
Z okazji lądowania na Marsie sondy InSight, a wraz z nią polskiego penetratora HP3, Polska Agencja Kosmiczna przygotowała opracowanie dotyczące polskiego udziału w badaniach Marsa. Rozpoczęły się one w 1924 r. obserwacjami Czerwonej Planety dokonanymi przez Stanisława Andruszewskiego wraz ze studentami z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Sonda InSight rozłożyła panele słoneczne

Marsjański lądownik InSight z powodzeniem rozłożył panele słoneczne. Sonda wysłała tę informację na Ziemię za pośrednictwem orbitera Mars Odyssey. Odyssey wysłał także wyraźne zdjęcia miejsca lądowania.

Sonda InSight wylądowała na Marsie!

Lądownik InSight wylądował na Marsie. Statek NASA zakończył trwającą 7 miesięcy podróż i bezpiecznie dotknął marsjańskiego gruntu.

Lądowanie misji InSight na Marsie już jutro

Lądownik NASA InSight już w najbliższy poniedziałek wyląduje w regionie Elysium Planitia na Marsie. Ostatnia faza operacji rozpocznie się 26 listopada o 20:40 polskiego czasu. O udanym lądowaniu powinniśmy dowiedzieć się o 21:01.

Wybrano miejsce lądowania łazika Mars 2020

Agencja NASA wybrała miejsce lądowania dla następnego łazika marsjańskiego. Pojazd o roboczej nazwie Mars 2020 wyląduje w Kraterze Jezero.

Strony

Subscribe to RSS - Mars