Paranal

Odbicie Obserwatorium Paranal

ESO opublikowało ostatnio zdjęcie, na którym możemy zobaczyć rzadki i urokliwy widok! Na powierzchni wody zobaczyć możemy odbicie Obserwatorium ESO w Paranal.

Cztery lasery nad Paranal do tworzenia sztucznych gwiazd

Cztery wiązki laserowe skierowane w niebo z teleskopu VLT
26 kwietnia 2016 r. w Obserwatorium Paranal w Chile odbyła się uroczystość z okazji pierwszego światła czterech potężnych laserów, które stanowią kluczową część systemów optyki adaptatywnej teleskopu VLT. Pracę rozpoczął system laserowych gwiazd porównania drugiej generacji.

Najostrzejszy obraz dysku pyłowego wokół starej gwiazdy

Dysk pyłowy w układzie podwójnym IRAS 08544-4431
Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) pokazało zdjęcie dysku pyłowego otaczającego gwiazdę będącą w jednym z późniejszych stadiów ewolucji. Okazuje się, że dysk jest podobny do dysków wokół młodych gwiazd. Naukowcy zastanawiają się nawet, czy w pobliżu takich starych gwiazd mogą rodzić się planety drugiej generacji.

Trzęsienie ziemi w Chile nie zagroziło teleskopom ESO

W nocy z 17 września 2015 r. polskiego czasu nastąpiło bardzo silne trzęsienie Ziemi w Chile. Jak informuje Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO), nikt z astronomów oraz z pracowników tej organizacji nie ucierpiał, nie odnotowano także zagrożeń dla teleskopów.

Nowe teleskopy w Paranal do poszukiwań planet pozasłonecznych

Teleskopy Next-Generation Transit Survey (NGTS)
W połowie stycznia Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) poinformowało o uzyskaniu pierwszego światła przez nową sieć teleskopów do poszukiwań planet pozasłonecznych (egzoplanet). W ramach projektu o nazwie Next-Generation Transit Survey (NGTS) będzie działać 12 automatycznych teleskopów o średnicach po 20 cm.

Trzęsienie ziemi w Chile nie uszkodziło teleskopów

Mapa z położeniem obserwatoriów ESO w Chile
1 kwietnia 2014 r. Chile nawiedziło bardzo silne trzęsienie ziemi o skali 8,2. Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) wydało komunikat, ze ani pracownicy, ani teleskopy organizacji nie ucierpiały. W Chile znajdują się wiele czołowych światowych teleskopów astronomicznych.
Subscribe to RSS - Paranal