polska astronomia

Astronomia pozostanie osobną dyscypliną naukową!

Jarosław Gowin, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, uwzględnił argumenty astronomów i ogłosił dzisiaj, iż astronomia pozostanie samodzielną dyscypliną naukową w nowym podziale dyscyplin naukowych i artystycznych opracowanym przez Ministerstwo.

Minister Gowin prosi astronomów o cierpliwość

Jarosław Gowin
W środę 5 września Jarosław Gowin, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, wypowiedział się na antenie Polsat News w sprawie projektu nowej listy dyscyplin naukowych, który wzbudził liczne protesty m.in. z powodu usunięcia astronomii z listy samodzielnych dyscyplin. Zadeklarował iż analizuje nadesłane uwagi i poprosił astronomów o cierpliwość.

Ratujmy polską astronomię - co piszą media?

Astronomowie protestują przeciwko usunięciu ich dziedziny z listy samodzielnych dziedzin naukowych w projekcie MNiSW. W szczególności dniach 30-31 sierpnia zamieścili publiczną petycję, którą w tak czasie podpisało prawie 8000 osób. Sprawą zainteresowały się też liczne media. Oto wybór materiałów medialnych.

Wielkie poparcie dla akcji "Ratujmy polską astronomię"

Ratujmy polską astronomię
Polskie Towarzystwo Astronomiczne zamieściło podziękowania za wsparcie oraz podsumowanie akcji "Ratujmy polską astronomię" przeprowadzonej 30-31 sierpnia. W jej ramach zbierano poparcie pod apelem do Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego o rezygnację z pomysłu usunięcia astronomii z listy samodzielnych dyscyplin naukowych.

Ratujmy polską astronomię!

Ratujmy polską astronomię! Potrzebne są głosy poparcia pod protestem przeciwko usunięciu astronomii z listy samodzielnych dyscyplin naukowych (taki pomysł ma Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego). Głosy zbiera Polskie Towarzystwo Astronomiczne.

Udany lot testowy Światowida

W minioną sobotę 26 maja 2018 z miasteczka studenckiego Politechniki we Wrocławiu wystartował prototyp pierwszego polskiego komercyjnego satelity, Światowida. Wzniósł się on na wysokość około 28 km. Dzięki temu dokładnie przetestować całą aparaturę pokładową i systemy komunikacji dwustronnej w paśmie 70 cm przez cały czas trwania lotu.

Astronarium nr 52 - Polacy w ESO

W najnowszym odcinku "Astronarium" zobaczymy jakie zagadki Wszechświata polscy astronomowie badają przy pomocy teleskopów Europejskiego Obserwatorium Południwego (ESO) znajdujących się na pustyni Atakama w Chile. Pokazane zostaną wybrane przykłady badań rozpoczętych po wstąpieniu naszego kraju do ESO w 2015 r. Premiera w sobotę 20 stycznia o godz. 8:05 w TVP 3, powtórki w środę oraz na YouTube.

Strony

Subscribe to RSS - polska astronomia