Polska Sieć Bolidowa

Pierwsze wyniki dla bolidu z 06.10.2017

Wieczorem 6 października w Polsce nisko nad zachodnim horyzontem obserwowano bolid trwający kilkanaście sekund. Znamy już wstępne parametry trajektorii i orbity dla tego zjawiska. Bolid pojawił się na południowy wschód od Berlina, zakończył nad Bałtykiem na północ od wyspy Wolin. Wyniki udało się uzyskać dzięki dodatkowym danym dostarczonym przez niemieckie stacje bolidowe (w tym stacje należące do DLR).

Ogromny bolid nad Bałtykiem

W nocy z 30 na 31 października nad Bałtykiem pojawił się ogromny bolid o jasności porównywalnej z Księżycem w pełni. Na podstawie wstępnych wyników można powiedzieć że doszło do spadku dużej ilości meteorytów w obszarze znajdującym się około 100 kilometrów na północ od Władysławowa.

Dwa jasne bolidy nad Polską!

W ciągu ostatniego tygodnia niebo nad Polską rozświetliły dwa jasne bolidy. Poza licznym gronem naocznych świadków, oba zjawiska zostały zarejestrowane przez kamery należące do Polskiej Sieci Bolidowej (Polish Fireball Network) działającej przy Pracowni Komet i Meteorów. W ramach PFN powstały również wstępne analizy tych zjawisk. Rzućmy na nie okiem.

Bolid nad południowo-zachodnią Polską, 16 grudnia 2016

Wczoraj wieczorem, o godzinie 18:22 UT nad południowo-zachodnią Polską zaobserwowano bardzo jasny bolid. Zjawisko udało się zarejestrować w stacjach PFN38 Podgórzyn oraz w stacji PFN62 Starowa Góra. Bolid poruszał się w kierunku w przybliżeniu północnym, był bardzo wolny i widoczny przez co najmniej 10 sekund.

Zbadano dwa bolidy, które przeleciały nad Polską

Trasa przelotu bolidów Okonek i Ostrowite w 2015 roku
Ukazały się wyniki badań dwóch bardzo jasnych meteorów (bolidów), które przecięły niebo nad naszym krajem w nocy z 31 października na 1 listopada 2015 r. Oba zjawiska zostały zarejestrowane przez Polską Sieć Bolidową.

Meteor z roju Perseidów o jasności aż -10 magnitudo

Na facebookowym profilu Centrum Astronomicznego im. M. Kopernika PAN znaleźliśmy informację o zarejestrowaniu przez Polską Sieć Bolidową meteoru o jasności aż -10 magnitudo. Pojawił się nad Polską w nocy z 10 na 11 sierpnia 2015 r.
Subscribe to RSS - Polska Sieć Bolidowa