siły pływowe

Siły pływowe odpowiedzialne za trzęsienia ziemi na Księżycu

Nowe badania opublikowane w Journal of Geophysical Research: Planets potwierdzają, że siły odpowiedzialne za tworzenie się pływów na Ziemi są również odpowiedzialne za głębokie trzęsienia ziemi na Księżycu.

Czy Księżyc może wzmacniać trzęsienia ziemi?

Trzęsienie ziemi jest efektem wielu lat, a nawet dekad powstawania naprężeń w skorupie ziemskiej. Gwałtowne rozładowanie takich naprężeń w połączeniu z ruchem warstw skalnych wywołuje wstrząs - w pewnym miejscu warstwa skał nie może dłużej opierać się naprężeniom, a w rezultacie porusza się i wprawia całą płytę tektoniczną w serię drgań. Jest wiele czynników decydujących o tym, kiedy i gdzie to wystąpi, nie umiemy też nadal przewidzieć wszystkich trzęsień. Jak się jednak okazuje, jednym z nich mogą być wpływy pozaziemskie – a konkretniej wpływ Księżyca.

Grawitacja Marsa odpowiedzialna za wyżłobienia na Fobosie

Fotografia Fobosa przedstawiająca charakterystyczne bruzdy
Większy z księżyców Marsa najprawdopodobniej zdradza pierwsze objawy własnego końca. Za kilkadziesiąt milionów lat rozpadnie się na kawałki z powodu oddziaływania grawitacyjnego macierzystej planety. Obecnie, wczesny etap destrukcji objawia się pod postacią wyżłobień ciągnących się przez całą długość księżyca.
Subscribe to RSS - siły pływowe