zaćmienia Słońca

Całkowite zaćmienie Słońca - transmisja na żywo

Całkowite zaćmienie Słońca 2017 w Ameryce
Oto kilka wybranych transmisji na żywo z całkowitego zaćmienia Słońca 21 sierpnia 2017 r. w USA.

Ostatnie odliczanie przed całkowitym zaćmieniem Słońca

Zaćmienie Słońca - szczególnie zaćmienie całkowite - to zdaniem wielu osób niezapomniane przeżycie i coś, co trzeba zobaczyć na własne oczy. Do tegorocznego sierpniowego zaćmienia pozostał już tylko nieco ponad dzień - będzie miało ono miejsce 21 sierpnia. Niestety nie ujrzymy go w Polsce, ale na pocieszenie pozostają nam liczne transmisje internetowe.

Pierwszy "obraz" zaćmienia Słońca?

Od jak dawna ludzie interesują się zaćmieniami i w jakim stopniu je dawniej rozumieli? Profesor J. McKim “Kim” Malville z Uniwersytetu Colorado Boulder uważa, że jedno z dawnych zaćmień Słońca może być uwiecznione na prastarym symbolu naskalnym znalezionym przez archeologów w Kanionie Chaco w Nowym Meksyku.

2016 HO3: drugi księżyc i całkowite zaćmienie?

Czy Ziemia ma tylko jednego naturalnego satelitę? Nie do końca. Według naukowców okrąża ją na stabilnej już od prawie stulecia orbicie planetoida o nazwie 2016 HO3. To jak gdyby mini księżyc naszej planety, który po raz pierwszy dostrzeżono w kwietniu 2016 roku w ramach przeglądu Pan-STARRS1. Co więcej, jego orbita nie zmieni się znacząco przez co najmniej kilka następnych stuleci. Czy może on jednak powodować... zaćmienia Słońca?

Urania nr 4/2017 - zaćmienie Słońca i ciemne niebo

Urania - Postępy Astronomii nr 4/2017
Okładkowymi tematami "Uranii" nr 4/2017 są zaćmienie Słońca w Stanach Zjednoczonych oraz nowa mapa ciemnego nieba w Polsce. Do numeru dołączamy w prezencie płytę DVD z odcinkami Astronarium poświęconymi grawitacji. Zapraszamy do lektury i prenumeraty "Uranii" - ulubionego czasopisma wielu polskich miłośników astronomii!

Jak i gdzie obserwować całkowite zaćmienie Słońca… w sieci?

Tegoroczne całkowite zaćmienie Słońca coraz bliżej! Będzie mieć miejsce już 21 sierpnia 2017 roku. Potrwa dokładnie 2 minuty i 40 sekund, przy czym rozpocznie się o godzinie 10:15 czasu pacyficznego letniego. Będzie widoczne głównie ponad Stanami Zjednoczonymi - pas zaćmienia obejmie m. in.stany Oregon, Idaho, Wyoming, Nebraska, Kansas, Missouri, Illinois, Kentucky, Tennessee i Georgia. W Polsce go nie zobaczymy, jednak można je będzie śledzić przez Internet.

Całkowite zaćmienie Słońca w Indonezji - zdjęcia

Zdjęcia z całkowitego zaćmienia Słońca w Indonezji z 9 marca 2016 r. wykonane przez polską wyprawę z grudziądzkiego planetarium.

Strony

Subscribe to RSS - zaćmienia Słońca