Konkurs "Pierwsze polskie planety"

Postępy Astronomii nr 2/1992
Portal "Uranii" ogłasza konkurs związany z emisją najnowszego odcinka "Astronarium", który dotyczy planet wokół pulsara. W konkursie do wygrania są bibliofilskie egzemplarze "Postępów Astronomii" nr 2/1992, w którym zawarty jest wywiad-rzeka z prof. Aleksandrem Wolszczanem, przeprowadzony krótko po odkryciu pierwszych planet pozasłonecznych.

Konkurs trwa od 20 do 31 marca 2016 r. na łamach portalu Uranii. Towarzyszy emisji najnowszego odcinka programu telewizyjnego "Astronarium", który jest poświęcony planetom wokół pulsarów. W programie przedstawiony jest największy na świecie radioteleskop Arecibo, a o swoim odkryciu planet wokół pulsara, co zapoczątkowało późniejsze detekcje planet pozasłonecznych, opowiada prof. Aleksander Wolszczan. Program miał premierę w sobotę 19 marca, a powtórki programu będzie można obejrzeć w środę o godz. 11.40 i w nocy ze środy na czwartek o godzinie 00.55. Później odcinek zostanie udostępniony także w internecie w serwisie YouTube.

Zadanie konkursowe polega na odpowiedzi na pytanie i przesłanie jej za pomocą formularza na stronie konkursu. Wśród autorów poprawnych odpowiedzi rozlosowane zostanie osiem nagród. Będą to bibliofilskie egzemplarze "Postępów Astronomii" nr 2/1992. W numerze tym zawarty był wywiad-rzeka z prof. Aleksandrem Wolszczanem, przeprowadzony krótko po odkryciu przez niego pierwszych planet pozasłonecznych.

Czasopismo i portal "Urania - Postępy Astronomii" jest partnerem programu telewizyjnego "Astronarium".

Więcej informacji

Na ilustracji:
Postępy Astronomii nr 2/1992, a na okładce prof. Aleksander Wolszczan.