Pluton

Pluton - odkryty w 1930 roku i przez wiele lat uznawany za planetę. W 2006 roku Międzynarodowa Unia Astronomiczna ustaliła, że Pluton nie należy do grona planet i przypisała go do osobnej kategorii planet karłowatych. Pluton posiada kilka księżyców, a jego orbita znajduje się poza orbitą Neptuna. Pluton należy do pasa Kuipera, zbiorowiska ciał na krańcach Układu Słonecznego, podobnego do pasa planetoid pomiędzy orbitami Marsa i Jowisza. W roku 2015 koło Plutona przeleciała amerykańska sonda kosmiczna New Horizons. Prezentujemy zestawienie najnowszych wiadomości o badaniach Plutona.

Regiony Plutona z oficjalnymi nazwami

Do tej pory zarówno naukowcy jak i opinia publiczna posługiwali się kilkunastoma nieformalnymi nazwami regionów Plutona opisującymi łańcuchy górskie, doliny, równiny czy kratery, które dostrzeżono na zdjęciach przesłanych przez sondę New Horizons. Po dwóch latach od przelotu sondy nad Plutonem pierwsze nazwy poszczególnych cech geologicznych tej planety karłowatej zostały oficjalnie zaakceptowane przez Międzynarodową Unię Astronomiczną.

Bliżej kolejnego celu sondy New Horizons

Po kilku miesiącach samotnej kosmicznej podróży sonda New Horizons znalazła się w połowie drogi do następnego celu swej misji.

Urania nr 2/2017 - siedem planet i łowcy planetoid

Urania nr 2/2017
Do prenumeratorów powinna już docierać "Urania" nr 2/2017, a w EMPiK-ach i kioskach pojawi się we wtorek 28 marca. Tematy okładkowe to siedem planet skalistych w układzie TRAPPIST-1, łowcy planetoid oraz serce Plutona. Ale w numerze zawarliśmy dużo więcej ciekawej treści. Zachęcamy do lektury i prenumeraty jedynego polskiego dwumiesięcznika o kosmosie!

Nowe kryteria nazywania struktur na Plutonie i jego księżycach

Międzynarodowa Unia Astronomiczna ustaliła nowe kryteria dla nazewnictwa struktur na powierzchni planety karłowatej Pluton oraz jej księżyców.

Rozpoczęła się renowacja teleskopu, którym odkryto Plutona

Pluton został odkryty w 1930 roku. Teleskop, którym tego dokonano, to obecnie zabytkowy instrument przyciągający bardzo wielu turystów do Obserwatorium Lowella (USA). Rozpoczęły się prace renowacyjne teleskopu i jego kopuły.

Nie taki Pluton pusty?

Pluton jest jednym z ostatnich miejsc, o których myśli się, że mogą kryć w sobie życie. Mimo to, naukowcy przypuszczają, że w oceanie pod jego powierzchnią mogą potencjalnie istnieć proste organizmy. Takie odkrycie zmusiłoby nas do zmiany definicji tzw. "strefy życia".

Niezbadane głębiny Plutona

Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że Pluton nie należy do grona dynamicznych i aktywnych obiektów. Jednak im więcej się o nim dowiadujemy, tym bardziej to stwierdzenie odbiega od prawdy. Przeczą jemu między innymi nowe badania opublikowane w zeszłym tygodniu w czasopiśmie Nature. Słynny rejon w kształcie serca dostrzeżony na Plutonie w 2015 roku przez sondę New Horizons - Sputnik Planitia - jest dużo bardziej fascynujący niż dotąd przypuszczano. Naukowcy sądzą, że ze względu na swoje nietypowe położenie Sputnik Planitia może kryć pod powierzchnią częściowo płynny ocean.

Strony

Subscribe to RSS - Pluton