zaćmienie Słońca

Informacje o zaćmieniach Słońca - tych aktualnych, jak i dawniejszych. W szczególności zaćmienie Słońca widoczne w Polsce.

Całkowite zaćmienie Słońca 2019 z Obserwatorium La Silla

W 2019 roku szykuje się bardzo ciekawe zaćmienie Słońca. Pas całkowitego zaćmienia przebiegnie bowiem przez Obserwatorium La Silla w Chile. Za kilka dni będzie można nabyć na stronie ESO bilety wstępu na teren obserwatorium w tym dniu. Chętni powinni się pospieszyć, bowiem zapewne cała pula zniknie w mgnieniu oka po rozpoczęciu sprzedaży.

Najstarszy opis zaćmienia Słońca

Ecl-ann.jpg, Wikimedia Commons
Dwóch brytyjskich naukowców uważa, że udało się im ustalić datę najwcześniejszego znanego zaćmienia Słońca. Jego opis znajduje się w Starym Testamencie w Księdze Jozuego.

To było zaćmienie!

Już po tegorocznym całkowitym zaćmieniu Słońca ponad Stanami Zjednoczonymi. Czy warto było udawać się aż na inny kontynent, by je zobaczyć? Z pewnością tak.

Pierwszy "obraz" zaćmienia Słońca?

Od jak dawna ludzie interesują się zaćmieniami i w jakim stopniu je dawniej rozumieli? Profesor J. McKim “Kim” Malville z Uniwersytetu Colorado Boulder uważa, że jedno z dawnych zaćmień Słońca może być uwiecznione na prastarym symbolu naskalnym znalezionym przez archeologów w Kanionie Chaco w Nowym Meksyku.

Sonda SDO świadkiem podwójnego zaćmienia

Wczesnym rankiem 1 września 2016 roku, sonda NASA Solar Dynamics Observatory lub SDO, złapała zarówno tranzytującą Ziemię i Księżyc, które przechodziły jednocześnie przed tarczą Słońca.

Całkowite zaćmienie Słońca w Indonezji - zdjęcia

Zdjęcia z całkowitego zaćmienia Słońca w Indonezji z 9 marca 2016 r. wykonane przez polską wyprawę z grudziądzkiego planetarium.

Całkowite zaćmienie Słońca w Indonezji - transmisja na żywo

Dzisiaj w nocy polskiego czasu nastąpi całkowite zaćmienie Słońca w Indonezji. Uczestnicy polskiej wyprawy na obserwacje tego zjawiska przeprowadzą w portalu Uranii transmisję na żywo z fazy całkowitej zaćmienia.

Strony

Subscribe to RSS - zaćmienie Słońca