Europejski satelita monitorowania stanu powietrza już na orbicie

Europejski satelita Sentinel 5P należący do największej grupy satelitów obserwacji środowiska na świecie, wystartował na przerobionym pocisku międzykontynentalnym Rokot. Rakieta wyniosła go z powodzeniem na orbitę heliosynchroniczną.

Start odbył się z kosmodromu Plesieck na północ od Moskwy. Trzystopniowa rakieta Rokot wystartowała ze stanowiska 133/3 o 11:27 polskiego czasu w piątek. Pierwsze dwa stopnie przyspieszyły rakietę do trajektorii suborbitalnej. Ostatni, górny stopień Briz-KM wykonał dwa odpalenia, które umieściły satelitę na orbicie heliosynchronicznej o wysokości 800 km. Separacja rakiety i satelity nastąpiła po 79 minutach od startu.

Monitoring stanu powietrza na świecie


Głównym zadaniem ważącego prawie 900 kg satelity będzie pomiar gazów cieplarnianych w atmosferze. Skład chemiczny atmosfery będzie badany przez spektrometr Tropomi, który będzie w stanie wyróżnić gazy śladowe występujące w atmosferze takie jak metan, ozon, formaldehyd, tlenek węgla, dwutlenek siarki i azotu oraz aerozole.

Dzięki satelicie Komisja Europejska, wraz ze swoimi partnerami będzie miała dostęp do danych dotyczących zanieczyszczenia powietrza w niespotykanej dotąd rozdzielczości.

Sentinel-5P został zbudowany przez firmę Airbus Defence and Space w Wielkiej Brytanii, a ładunek użyteczny sondy czyli spektrometr TROPOMI dostarczyła Holandia. TROPOMI to w zasadzie cztery spektrometry zgromadzone w ramach jednej optyki szerokokątnej, które będą mogły dostarczać danych spektralnych na długościach ultrafioletowych, widzialnych i podczerwonych. Satelita będzie w stanie pokryć podczas przelotu obszar o szerokości 2 600 km w rozdzielczości 7 km. Satelita ma być operacyjny przez 7 lat.

Program Sentinel


Sentinel-5P jest już szóstym satelitą programu Copernicus. Pierwszy satelita należący do grupy Sentinel został wysłany w 2014 roku. Rządy europejskie powołały do życia ten wielomiliardowy program, którego celem jest dostarczanie danych środowiskowych w postaci danych radarowych, zdjęć multispektralnych i informacji o stanie światowych oceanów, pokrywy lodowej czy właśnie stanu powietrza.

Dane z programu pomagają stowarzyszonym wokół projektu organizacjom, władzom państw członkowskich, naukowcom i firmom komercyjnym. Każda osoba z dostępem do Internetu ma dostęp do danych z satelitów tej grupy.

Flotylla Sentinel to największy i najdroższy taki program obserwacyjny na świecie. Wcześniej wysłane satelity badają różne aspekty ziemskiego środowiska (w nawiasach rok startu):

  • Sentinel-1A (2014) i Sentinel-1B (2016) dostarczają całodobowych danych radarowych
  • Sentinel-2A (2015) i Sentinel-2B (2017) dostarczają obrazów wysokiej rozdzielczości dla lądów i lądowych zbiorników wodnych.
  • Sentinel-3A (2016) dostarcza informacji o temperaturze lądu i oceanów oraz danych topograficznych.

W planach jest wysłanie satelitów Sentinel-4 oraz Sentinel-5, które będą dodatkowymi ładunkami większych meteorologicznych platform i dostarczą dane dotyczące stanu ziemskiej atmosfery.

Podsumowanie


Był to prawdopodobnie przedostatni start mniejszej z rosyjskich rakiet. Rokot ma w planach jeszcze wysłanie w tym roku satelity Sentinel 3B. Jego miejsce zajmą nowsze konstrukcje takie jak Sojuz 2.1v i Angara 1.2.

Był to jednocześnie 68. start rakiety orbitalnej w tym roku na świecie. Rosyjskie konstrukcje po dzisiejszym starcie mogą pochwalić się 16 lotami na orbitę. Ustępują w tym rankingu tylko Stanom Zjednoczonym, które przeprowadziły w tym roku 22 starty.

Źródło: ESA/SFN/SF101

Więcej informacji:

Na zdjęciu: Startująca z kosmodromu Plesieck rakieta Rokot z satelitą Sentinel 5P. Źródło: ESA.