Przejdź do treści

Kolejny teleskop projektu Solaris

Teleskop Solaris-4 w Argentynie. Źródło: projektsolaris.pl
Solaris to tytuł znanej powieść Stanisława Lema, w której autor opisuje kontakt naukowców nawiązany z inteligencją zamieszkującą planetę o nazwie takiej samej jak tytuł dzieła.

Dziś nazwa Solaris kojarzona jest również z projektem naukowym zapoczątkowanym przez profesora Macieja Konackiego w 2010 roku. Celem przedsięwzięcia jest poszukiwanie egzoplanet w układach podwójnych. Do jego realizacji wykorzystywana jest sieć automatycznych teleskopów fotometrycznych.

Kolejny, czwarty już teleskop został wybudowany w Argentynie, niedaleko miejscowości Barreal, na podgórzu Sierra del Tontal. Dołączył on do trzech wcześniej wybudowanych urządzeń: dwóch usytuowanych w Sutherland w Afryce Południowej i jednego w obserwatorium Siding Spring w Australii. Teleskopy wyposażone są w półmetrowe zwierciadła, a do obrazowania wykorzystywane są kamery CCD.

Każda stacja wyposażona jest w dedykowany system komputerowy oraz system sensorów pozwalających w czasie rzeczywistym monitorować warunki panujące na zewnątrz, takich jak temperaturę, wilgotność, prędkość i kierunek wiatru, opad, natężenie oświetlenia, kierunek i nasilenie wyładowań atmosferycznych. Teleskopy zamykane są w zmechanizowanych kopułach wykonanych z włókna szklanego.

Nowy, czwarty teleskop Solaris-4 stanął w Argentynie na wysokości 2 600 metrów nad poziomem morza. Jeszcze rok temu, w miejscu, gdzie dziś stoi kopuła znajdował się tylko gruz i skały. Profesor Maciej Konacki z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika planuje inaugurację systemu na jesieni 2013 roku. Do tego czasu musi zostać przeprowadzony rozruch oraz sprawdzone jak nowy teleskop współpracuje z pozostałymi.

Przedsięwzięcie jest jednak kosztowne. Finansowanie projektu możliwe jest dzięki wsparciu ze strony European Research Council, Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika PAN.


 

Źródło: Alicja Wierzcholska | projektsolaris.pl

Na zdjęciu: Teleskop Solaris-4 w Argentynie. Źródło: projektsolaris.pl

(Tekst ukazał się pierwotnie w serwisie Orion, którego zasoby zostały włączone do portalu Urania)

Reklama