Rozstrzygnięto finał 61. Olimpiady Astronomicznej

Znamy wyniki 61. Olimpiady Astronomicznej, której finałowe zawody trwały od 8 do 11 marca w Planetarium Śląskim w Chorzowie. Zwyciężczynią została Anna Olechowska z Warszawy.

Zawody Olimpiady Astronomicznej odbywają się w kilku etapach. Piewszy polega na rozwiązaniu w dwóch seriach łacznie sześciu zadań i zadania obsewacyjnego. Swoich sił spróbowało tutaj 135 uczniów. Z tego grona do etapu drugiego, czyli zawodów okręgowych, awansowało 62 uczestników. Zawody okręgowe odbyły się w tym roku w Szczecinie, Włocławku i Katowicach. Trzeci etap to zawody finałowe w Planetarium Śląskim w Chorzowie. Do finału zakwalifikowało się 22 uczniów.

Po kilkudniowych zmaganiach wyłoniono laureatów Olimpiady. Zwyciężczynią została Anna Olechowska ucząca się w 3 klasie II Społecznego Liceum Ogólnokształcącego im. Pawła Jasienicy w Warszawie.

Podczas uroczystości zaprezentowano także nową publikację zawierającą zbiór zdań z wielu lat Olimpiady Astronomicznej wraz z przykładowymi rozwiązaniami. Publikacja pt. "Zadania z Olimpiad Astronomicznych XXXVI-LX" obejmuje zadania z lat 1992-2017 i będzie niezwykle przydatna dla przyszłych uczestników Olimpiady, a także dla nauczycieli opiekujących się uczniami chcącymi wystartować w tych zawodach.

Kolejne tytuły laureatów wywalczyli:

II miejsce – Kornel Księżak, 3 klasa XIII Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie

III miejsce ex aequo – Wojciech Kolesiński, 2 klasa XIII Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie.

III miejsce ex aequo – Jurand Prądzyński, 3 klasa IV Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie.

III miejsce ex aequo - Patryk Skrzeczkowski, 3 klasa I Liceum Ogólnokształcącego w Radzyniu Podlaskim.

Pięcioro laureatów będzie reprezentowało nasz kraj w 12. Międzynarodowej Olimpiadzie z Astronomii i Astrofizyki, która odbędzie się prawdopodobnie w Pekinie.

Tytuły finalistów otrzymali z kolei:

Piotr Bielak - 3 kl. III Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Lubelskiej w Lublinie

Elie Boulanger - 3 kl. gimn. Gimnazjum i Liceum Akademickiego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Szymon Cedrowski - 1 kl. XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Warszawie

Kamil Ciebiera - 2 kl. Liceum Ogólnokształcącego Sióstr Prezentek im. Jana Pawła II w Rzeszowie

Krzysztof Druciarek - 2 kl. XIII Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie

Miłosz Dudek - 3 kl. I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie

Szymon Frąckowiak - 2 kl. XIII Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie

Adam Gonstal - 3 kl. I Liceum Ogólnokształcącego im. Ziemi Kujawskiej we Włocławku

Mateusz Kapusta - 1 kl. III Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu

Agnieszka Makulska - 2 kl. XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Warszawie

Piotr Masajada - 2 kl. XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu

Wiktor Matyszkiewicz - 2 kl. XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Warszawie

Filip Rękawek - 3 kl. Katolickie Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida w Garwolinie

Bartosz Salwiczek - 2 kl. I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Kołobrzegu

Kamil Szydłowski - 2 kl. Gimnazjum i Liceum Akademickiego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu

Mateusz Winiarski – 1 kl. I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Krośnie

Wiktor Włodarczyk - 3 kl. XIII Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie

Olimpiada Astronomiczna organizowana jest przez Planetarium Śląskie w Chorzowie. Co roku dużego wsparcia udziela jej czasopismo i portal "Urania - Postępy Astronomii", a także Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA) oraz Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii (PTMA). Organizacja olimpiady jest możliwa także dzięki środkom finansowym z Ministerstwa Edukacji Narodowej, Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach i Komitetu Astronomii PAN. Z kolei udział reprezentacji Polski w międzynarodowej olimpiadzie ma finansowe wsparcie od Ministerstw Nauki i Szkolnitwa Wyższego. Wśród fundatorów nagród jest też Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika w Warszawie.

Źródło: Planetarium Śląskie

Na zdjęciu:

Uczestnicy i jurorzy zawodów finałowych 61. Olimpiady Astronomicznej 2017/2018. Źródło: Planetarium Śląskie.