Udany lot testowy Światowida

W minioną sobotę 26 maja 2018 z miasteczka studenckiego Politechniki we Wrocławiu wystartował prototyp pierwszego polskiego komercyjnego satelity, Światowida. Wzniósł się on na wysokość około 28 km za pomocą balonu stratosferycznego. Dzięki temu dokładnie przetestować całą aparaturę pokładową i systemy komunikacji dwustronnej w paśmie 70 cm przez cały czas trwania lotu.

Pierwszy polski satelita obserwacyjny w mediach cieszy się dużym zainteresowaniem. Nasz wspólny niekomercyjny, próbny lot prototypu dostarczył wielu cennych wniosków i informacji w przygotowaniach do lotu rakietą Antares. Trzymamy kciuki za SatRevolution, by udało im się jeszcze w tym roku wysłać Światowida na orbitę LEO. - czytamy na stronie Klubu Łączności Ratunkowej SP6ZWR.

W ostatniej chwili, do testowej misji Światowida dodano testowe próbki leków o wadze 5 gramów. Przygotowali je studenci, członkowie kola naukowego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Jeśli wszystko pójdzie dobrze, już w listopadzie tego roku Światowid zostanie wyniesiony na orbitę okołoziemską. To ogromny sukces polskiej branży kosmicznej.

Planujemy stworzenie konstelacji nanosatelitów (roju) złożonej docelowo z 66 sztuk tego nanosatelity. W przyszłości możliwe będzie osiągnięcie liczby satelitów pozwalającej na obrazowanie powierzchni Ziemi w czasie niemal rzeczywistym – planuje Grzegorz Zwoliński, prezes SatRevolution.

Źródło: SatRevolutions, Klub Łączności Ratunkowej SP6ZWR

Na zdjęciu: Światowid ponad Polską, 26 maja 2018