Urania nr 1/2018 o kilonowej i kometach

Od środy 14 lutego dostępny będzie pierwszy w tym roku numer "Uranii - Postępów Astronomii", polskiego czasopisma o kosmosie. A w nim m.in. o zderzeniu gwiazd neutronowych (kilonowej), kalendarium komet i meteorów, studiowanie astronomii i wiele innych ciekawych tematów. Dodatkowo w prezencie plakat z wykresem widoczności planet w roku 2018.

Pora sprawdzić skrzynki pocztowe lub odwiedzić salony EMPiK, Relay, Inmedio, kioski Ruchu lub dobre planetaria, bo oto dostępny jest najnowszy numer dwumiesięcznika "Urania - Postępy Astronomii". Jak zwykle zawiera wiele ciekawej treści :-) Pierwszy dzień sprzedaży numeru 1/2018 przypadnie w Walentynki, w środę, 14 lutego.

Tematem numeru jest pierwsza jednoczesna detekcja fal grawitacyjnych i elektromagnetycznych od tego samego źródła, czyli kilonowa i zderzenie gwiazd neutronowych. W poprzednim numerze na szybko opisaliśmy odkrycie, a teraz dokładniej temat opisują polscy naukowcy zaangażowani w te przełomowe badania. Koniecznie sprawdźcie jak przebiegało polowanie na kilonową!

Sporo stron zajmuje także trzecia część cyklu o kometach. Tym razem poświęcona jest wielkim kometom XX i XX wieku. O kometach przeczytacie też oczywiście w "Komeciarzu", w którym podpowiadamy jak odnaleźć na niebie kometę.

Miłośnicy astroturystyki znajdą aż trzy ciekawe artykuły o astropodróżach. W jednym poznamy duńską wyspę Ven, na której powstał zamek dedykowany Uranii - muzie astronomów, w drugim odbędziemy astronomiczną podróż do Azji Środkowej, a trzeci to reportaż z Wielkiej Wyprawy PTMA na zaćmienie Słońca do Ameryki.

W numerze 1/2018 zaczynamy nowy cykl artykułów "o studiowaniu kierunków kosmicznych", w którym będziemy zamieszczać teksty o tym jak zostać astronomem, astronautą, inżynierem kosmicznym lub studiować inne kierunki bezpośrednio lub pośrednio związane z kosmosem. Na początek tekst o studiowaniu astronomii na Uniwersytecie Warszawskim, napisany na podstawie własnych doświadczeń przez niedawną abolwentkę tego kierunku. Ciekawym dodatkiem do tekstu jest tabela ze spisem uczelni, na których można w Polsce studiować takie kierunki oraz z liczbą studentów.

Jak zwykle nie brakuje obszernego kalendarza astronomicznego, opisów ciekawych zjawiska na niebie i obiektów do obserwacji. Jest też kalendarium komet i meteorów na rok 2018 oraz zdjęcia obiektów astronomicznych nadesłane przez Czytelników.

Zerknijcie też do zdjęcia nagrodzonego w konkursie "Fotki z Uranią". Nasze młode Czytelniczki znalazły miejsce, z którego biorą się okładki Uranii ;-) Przy okazji zachęcamy do nasyłania kolejnych ciekawych fotografii z "Uranią" lub jej gadżetami.

Zachęcamy do zamówienia prenumeraty naszego czasopisma. Można tego wygodnie dokonać w sklepie internetowym, a przy okazji wybrać fajne kosmiczne gadżety, jak np. pokładki pod mysz, ściereczki z mikrofibry czy astropocztówki.