Dane z Chandra mogą być pierwszymi dowodami na gwiazdę pożerającą planetę

Przez blisko sto lat astronomowie zastanawiali się nad ciekawą zmiennością młodych gwiazd zamieszkujących konstelację Taurus-Auriga, oddalonych o jakieś 450 lat świetlnych od Ziemi. Jedna gwiazda szczególnie zwróciła uwagę astronomów. Co kilka dziesięcioleci jej światło bledło na krótko przed ponownym rozjaśnieniem.

„Rakiety w Polsce i na Świecie” – ogólnopolski konkurs kosmiczny dla młodzieży szkolnej

Start rakiety Saturn V
Miasto Sieradz i Centrum Badań Kosmicznym PAN zapraszają do wzięcia udziału w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Kosmicznej dla młodzieży szkolnej pt. „Rakiety w Polsce i na świecie” oraz w towarzyszącym mu konkursie plastycznym pt. „Rakieta w domu i w zagrodzie”. Prace należy nadsyłać do 15 września 2018 r.

Udany test turystycznej rakiety New Shepard

Firma Blue Origin przeprowadziła 9. udany test swojej rakiety New Shepard i kapsuły załogowej. System jest już bliski wysyłaniu pierwszych turystów w loty suborbitalne.

Energetyczne młode galaktyki karłowate, które nas otaczają

Międzynarodowy zespół astronomów odkrył, że niektóre z małych galaktyk orbitujących wokół Drogi Mlecznej mogą modyfikować wewnętrzną strukturę ich halo ciemnej materii już w pierwszych fazach swojego życia dzięki energii wytwarzanej przez eksplozje supernowych.

Odkryto 12 nowych księżyców Jowisza

Odkryto 12 kolejnych księżyców Jowisza. 11 z nich to satelity o typowej orbicie, a jeden charakteryzuje się unikalną trajektorią wokół planety. Odkrycie podnosi liczbę znanych nam księżyców planety do 79 - największej ilości spośród wszystkich planet Układu Słonecznego.

Satelita sterowany cieczą magnetyczną-SatRevolution łączy siły ze Space Garden

W maju wynieśli prototyp pierwszego polskiego satelity obserwacyjnego do stratosfery, dziś łączą siły z rzeszowską spółką kosmiczną, która jako pierwsza w Europie odtwarza warunki panujące na Marsie i Księżycu. Firma SatRevolution podpisała umowę o współpracy ze Space Garden, aby wesprzeć projekt KRAKsat – jednego z pierwszych skonstruowanych w Polsce satelitów typu CubeSat i pierwszego na świecie, który do sterowania swoim położeniem wykorzystywał będzie ciecz magnetyczną.

Hubble i Gaia wykonują najdokładniejsze w historii pomiary ekspansji Wszechświata

Wykorzystując moc i współdziałanie dwóch teleskopów kosmicznych, astronomowie dokonali najbardziej dokładnego pomiaru dotychczasowego tempa ekspansji Wszechświata.

Subscribe to Urania - Postępy Astronomii RSS