Bogactwo molekuł w galaktyce gwiazdotwórczej

Astronomowie znaleźli duże zasoby materii molekularnej w samym centrum aktywnej galaktyki gwiazdotwórczej NGC 253. Umożliwiła to sieć ALMA. Wykryto z jej pomocą osiem takich obłoków.

Pierwsza międzygwiazdowa planetoida niczym statek obcych

Wizualizacja zaprezentowana przez Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) pokazuje bardzo wydłużony, skalisty obiekt, nieco przypominający kształtem statki kosmiczne z niektórych filmów lub gier science-fiction. Tak właśnie może wyglądać niedawno odkryta międzygwiazdowa planetoida 1I/2017 U1 (`Oumuamua), która przybyła spoza Układu Słonecznego.

Na gorącej superziemi wykryto atmosferę podobną do ziemskiej

Wizja artystyczna planety Janssen
Zagadkowa egzoplaneta Janssen (55 Cancri e) prawdopodobnie posiada atmosferę złożoną z azotu, pary wodnej i tlenu. Naukowcy sądzą, iż obecność gęstej atmosfery może wyjaśniać obserwowane różnice w temperaturze globu.

Niebo na dłoni nr 15 o Wenus

Piękna, tajemnicza, niebezpieczna - Wenus. Planeta, która urzeka swoim pięknem na ziemskim niebie, została przedstawiona w kolejnym odcinku z cyklu "Niebo na dłoni".

Projekt #MiniSAT i fale grawitacyjne na konferencji dla nauczycieli

Konferencja dla nauczycieli pt. „Szkoła-Rozwój-Eksperyment”
25 listopada 2017 r. w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu odbędzie się konferencja dla nauczycieli pt. „Szkoła-Rozwój-Eksperyment”. Będzie można m.in. dowiedzieć się, jak wziąć udział w projekcie #MiniSat czy posłuchać wykładu o falach grawitacyjnych. Udział w wydarzeniu jest nieodpłatny.

Możliwa podwyższona aktywność Alfa Monocerotydów

Wieczorem 21 listopada 2017 roku możliwy jest krótkotrwały wzrost aktywności Alfa Monocerotydów. Ten niewielki i mało znany rój meteorów zazwyczaj charakteryzuje się szczątkową aktywnością, w przeszłości jednak dawał krótkotrwałe, ale też intensywne, wybuchy aktywności.

Delta II wynosi amerykańskiego satelitę pogodowego JPSS-1

Z bazy lotniczej Vandenberg w Kalifornii wystartowała po raz przedostatni rakieta Delta II. Wyniosła na orbitę polarną amerykańskiego satelitę meteorologicznego następnej generacji JPSS-1.

Subscribe to Urania - Postępy Astronomii RSS