Wspólna misja trzech różnych anten

W sierpniu tego roku doszło do może mało medialnego, ale ciekawego z punktu widzenia radioastronomii i łączności wydarzenia: trzy duże radioteleskopy należące do różnych sieci i instytucji pracowały jednocześnie, obserwując ten sam obiekt. Miało to na celu… zarejestrowanie bardzo słabego sygnału nadawanego przez jedną z sond okrążających Marsa.

Tajemnica jasnej gwiazdy Regulus ujawniona

Regulus widziany podczas całkowitego zaćmienia Słońca, 21 sierpnia 2017 r, USA
Prawie 50 lat po tym, jak astronomowie przewidzieli, że szybko rotujące gwiazdy mogą emitować spolaryzowane światło, zespół naukowców kierowany przez UNSW w Sydney (University of New South Wales) po raz pierwszy zaobserwował to zjawisko.

Trwa nabór na ESO Astronomy Camp 2017 - międzynarodowy obóz astronomiczny dla młodzieży

Uczniowie z Polski mogą brać udział w konkursie, w którym do wygrania są miejsca na obozie astronomicznym ESO Astronomy Camp 2017 we Włoszech. Organizatorami konkursu w naszym kraju są Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA) i Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO). Termin zgłoszeń mija 11 października 2017 r. o godz. 23:00.

Zbliża się jesienna koniunkcja Księżyca z Jowiszem

Już w nadchodzący piątek (22.09) na wieczornym niebie dojdzie do kolejnego interesującego zjawiska astronomicznego. Tym razem Księżyc spotka się z gazowym olbrzymem - Jowiszem.

174P/Echeclus – kometa czy planetoida?

Praca naukowca to ciągłe obserwacje, doświadczenia i symulacje. Kluczem do zrozumienia otaczającego nas świata jest spojenie zdobywanej na różny sposób wiedzy w jedną całość. Czasem jednak coś potrafi nas zupełnie zaskoczyć, wymykając się poza oczekiwane scenariusze. Tego właśnie doświadczyli astronomowie z University of Central Florida, obserwując tajemniczy obiekt o nazwie 174P/Echeclus. Historia ich zmagań ma także polski akcent.

Niebo na dłoni nr 11 o misji Rosetta

Czy można upolować kometę? Tak! Europejska Agencja Kosmiczna (ESA), przy wsparciu polskich naukowców, tego dokonała. Opowieść o misji sondy Rosetta w kolejnej odsłonie serii "Niebo na dłoni".

Astronomia na festiwalu "Siły Natury" w Toruniu

"Ziemia, planety, gwiazdy” – pod takim hasłem przebiegnie niecodzienne spotkanie sztuki z astronomią w ramach festiwalu "Siły Natury” w Toruniu.

Subscribe to Urania - Postępy Astronomii RSS