Nagroda Nobla

Nagroda Nobla z fizyki 2018 za rozwój laserów

W tym roku Królewska Szwedzka Akademia Nauk zdecydowała się przyznać Nagrodę Nobla z fizyki za przełomowy wkład w rozwój laserów. Nie dotyczy to bezpośrednio astronomii, aczkolwiek astronomia korzysta z laserów, np. w technice optyki adaptacyjnej w wielkich teleskopach.

Nagroda Nobla z medycyny 2017 a astronomia

Tegoroczną Nagrodę Nobla z medycyny otrzymali naukowcy zajmujący się badaniami nad wewnętrznym zegarem biologicznym. Przyczyny nieprawidłowości w działaniu wewnętrznego zegara związane są często ze zjawiskiem zwanym zanieczyszczeniem sztucznym światłem, które negatywnie wpływa również na prowadzenie obserwacji astronomicznych.

Nagroda Nobla z fizyki 2017 za fale grawitacyjne

Królewska Szwedzka Akademia Nauk zdecydowała się przyznać tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki trzem naukowcom zaangażowanym w badania nad falami grawitacyjnymi, a ściślej za "przełomowy wkład w detektor LIGO i obserwacje fal grawitacyjnych".

Ogłoszono Nagrodę Nobla z fizyki 2016

W tym roku Nagrodę Nobla z fizyki przyznano za teoretyczne badania nad topologicznymi przejściami fazowymi i topologicznymi fazami materii, co umożliwiło rozwój badań nad różnymi egzotycznymi stanami materii.

Nagroda Nobla z fizyki 2015 za odkrycie oscylacji neutrin

Dzisiaj ogłoszono laureatów Nagrody Nobla 2015 w dziedzinie fizyki. Zostali nimi Arthur B. McDonald (Kanada) oraz Takaaki Kajita (Japonia) za odkrycie oscylacji neutrin, co pokazało że neutrina mają masę.

Nagroda Nobla z fizyki 2013

Peter Higgs i François Englert - laureaci Nargody Nobla z fizyki 2013
Królewska Szwedzka Akademia Nauk ogłosiła 8.10.2013 r. laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. Noblistami zostali François Englert z Belgii i Peter Higgs z Wielkiej Brytanii, za teoretyczne odkrycie mechanizmu związanego ze źródłem masy cząstek subatomowych, który niedawno potwierdzono eksperymentalnie w CERN odkryciem tzw. bozonu Higgsa.
Subscribe to RSS - Nagroda Nobla