Studenci z Politechniki Świętokrzyskiej wygrywają tegoroczny European Rover Challenge

Dobiegła końca 4. edycja zawodów European Rover Challenge, w którym rywalizowały łaziki marsjańskie zbudowane przez 400 konstruktorów z 6 kontynentów. Zwyciężył zespół Impuls z Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach.

Zawody odbywały się od 14 do 16 września na terenie Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Impreza była otwarta dla publiczności, a na miejscu można było uczestniczyć w pokazach i warsztatach przygotowanych na największej w historii konkursu Strefie Pokazów Naukowo Technologicznych. ERC 2018 odwiedziło także wielu specjalnych gości.

Marsjański konkurs

Do finału zawodów zakwalifikowało się w tym roku 35 drużyn z 20 krajów świata. W miniony weekend na specjalnie przygotowanym torze ich konstrukcje rywalizowały w czterech konkurencjach terenowych.

Najtrudniejszą z nich okazała się być “ślepa” jazda nawigacyjna, gdzie łaziki musiały samodzielnie docierać do wyznaczonych punktów, korzystając jedynie ze znaczników QR umieszczonych na torze. Trzy z czterech konkurencji odbywały się na specjalnym torze, symulującym teren marsjański. Aby go zbudować trzeba było przywieźć 250 ton ziemi.

Pracy łazików przyglądało się 13-osobowe jury, składające się z inżynierów, geologów planetarnych z polskich i światowych firm sektora kosmicznego.

Najlepszy w tym roku okazał się zespół Impuls z Politechniki Świętokrzyskiej. Na drugim miejscu znaleźli się zawodnicy z zespołu Raptors Politechniki Łódzkiej. Podium uzupełniła drużyna Robotics for Space Exploration z Uniwersytetu w Toronto.

Jedną z nagród wręczonych zwycięskiej drużynie jest możliwość wzięcia udziału w analogowej misji marsjańskiej AMADEE-2020, która będzie zorganizowana na Półwyspie Arabskim w 2020 roku.

Nie tylko rywalizacja

Trzy dni wydarzenia wypełnione były pokazami, konkursami i wykładami wyjątkowych gości. W piątek na teren zawodów przyjechał Tim Peake - astronauta ESA, członek ekspedycji do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W sobotę wykład na temat przyszłego osadnictwa na Marsie wygłosił dr Robert Zubrin - założyciel Mars Society. W niedzielę jednym z gości była Artemis Westenberg - założycielka organizacji Explore Mars - opowiadała o tym jak możliwe jest, by już w 2033 roku na powierzchni Czerwonej Planety wylądowali ludzie.

Oprócz wykładów na odwiedzających czekała Strefa Pokazów Naukowo-Technologicznych. Można było tam wziąć udział w warsztatach budowania rakiet, obejrzeć z bliska roboty marsjańskie czy spróbować swoich sił w sterowaniu niewielkim łazikiem marsjańskim.

Na terenie imprezy swoje stoisko miała także Urania - Postępy Astronomii. Odwiedzający nas mogli wziąć udział w konkursie, w którym do wygrania była prenumerata naszego czasopisma.

European Rover Challenge - największa impreza robotyczno-kosmiczna na świecie dobiegła końca. Pozostaje mieć nadzieję, że za rok odbędzie się kolejna edycja wydarzenia, która będzie cieszyć się równie wysokim albo może jeszcze większym zainteresowaniem!

Źródło: ERC

Na zdjęciu: Zwycięzcy European Rover Challenge 2018 - zespół Impuls z Politechniki Świętokrzyskiej. Źródło: ERC.